بیانیه هیأت مدیره انجمن ترویج علم ایران درباره پانزدهمین دوره جایزه ترویج علم

برگزاری سومین هفته ترویج علم و پانزدهمین دوره جایزه ترویج علم، به ویژه از این رو مایه سرفرازی و مباهات هیأت مدیره انجمن ترویج علم ایران است که نشان می دهد اندیشه مندان و علاقه مندان توسعه علمی کشور عزیزمان، امیدوار و خستگی ناپذیرند و این نوید را به همه می دهد که علم و آگاهی آینده ایران را رقم خواهد زد.

همچنان که می دانیم ترویج علم، شامل هر نوع فعالیتی است که هدف آن کاستن از فاصله موجود میان نهاد علم و توده مردم باشد و نقطه مشترک چنین فعالیت‌هایی این باور است که علم، به عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای بشری و به عنوان کندوکاوی عظیم و بی‌انتها در راه شناخت طبیعت و جامعه، می‌تواند نقشی مهم در بهبود حیات فکری، مادّی، فرهنگی و اجتماعی ایفا کند، بی آنکه خود از انتقاد، بری و بی نیاز باشد.

بر اساس چنین درکی، امروز گرد آمده ایم تا تلاش خردمندانی را گرامی بداریم که بدون چشم داشت، زندگی خود را وقف ترویج علم کرده اند، ناملایمات در این راه را تاب آورده اند و شعله آگاهی را در دل خود و دیگران فروزان نگاه داشته اند. این قدردانی، فراتر از نام هایی است که در این مجال خواهید شنید. هیأت مدیره انجمن ترویج علم ایران با افتخار اعلام می کند که شاهد و سپاسگزار رنگین کمانی زیبا و باشکوه از کوشش ها برای توسعه علمی در اقصا نقاط کشور است و اطمینان دارد که این تلاش ها ثمر بخش خواهند بود. بر این اساس و با توجه به نظرهای اخذ شده از اعضای محترم انجمن

هیأت داوران، جایزه ترویج علم سال ۱۳۹۳ را به دلیل تلاش پیگیر، مسوولانه، هدفمند، همه جانبه و اخلاقی برای دسترس پذیر کردن اطلاعات و همگانی کردن دانش و آگاهی از طریق فراهم کردن محیطی اعتماد آفرین، جذاب، روزآمد و کاربر پسند به کتابخانه حسینه ارشاد تقدیم می کند.

هیأت داوران، جایزه ترویج علم سال ۱۳۹۳ را به دلیل ۲۳ سال انتشار مستمر و تلاش برای ایجاد و رشد اجتماع علمی در عرصه دانش نجوم، مبارزه با شبهعلم و خرافات، پای بندی به معیارهای رعایت دقت و صحت علمی، علمی کردن زبان فارسی،  و کوشش در این راه که علم بخشی از فرهنگ ایران زمین شود به مجله نجوم تقدیم می کند.

هیأت داوران، جایزه ترویج علم سال ۱۳۹۳ را به دلیل یک دهه تلاش نوآورانه در انتشار ۱۵ مجلد از مجموعه درخشان دانش معاصر که علاوه بر دقت علمی و پاکیزگی زبانی از تنوع موضوعی و کیفیت مناسب ترجمه نیز برخوردار است به دبیران این مجموعه، دو چهره نام آشنا در عرصه ترویج علم، آقایان دکتر محمدرضا خواجه پور و دکتر حسین معصومی همدانی تقدیم می کند. همچنین هیأت داوران تلاش‌های ناشر این مجموعه، نشر فرهنگ معاصر، در تولید کتاب‌هایی باکیفیت و آراسته را ارج می‌گذارد.

هیأت داوران، جایزه ترویج علم سال ۱۳۹۳ را به دلیل ۲۵ سال تلاش عملی برای ارائه الگویی متفاوت از آموزش، «یادگیری با طعم لذت»، و کوشش بی خلل برای ارائه درکی درست از علم و همگانی کردن اندیشههای آموزشی در میان معلمان و آموزشگران علم به آقای مجید محسنی تقدیم می کند.

هیأت داوران، جایزه ترویج علم سال ۱۳۹۳ معلمان مناطق محروم را به دلیل ۲۹ سال خدمت صادقانه در آموزش و پرورش عشایر عزیز کشور، در سطوح مختلف، و مشارکت در تربیت نزدیک به ۷۰۰ آموزگار عشایر به جناب آقای محمد نادری دره شوری تقدیم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.