بیانیه گروه داوران جایزه ترویج علم ایران (پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی) تیرماه ۱۳۹۰

گروه داوران دوازدهمین دوره جایزه انجمن ترویج علم ایران متشکل از خانم مهندس طاهره رستگار و آقایان دکتر محمد باقری، دکتر مهدی زارع، دکتر داورمحمدی بقاعی ودکتر مجید مخدوم در مجموع ۳۹ درخواست رسیده را بر اساس شیوه‌نامه اهداء جایزه ترویج علم ایران مصوب هیئت مدیره انجمن ترویج علم ایران بررسی کرده است. برندگان نهایی بر اساس معیارهای اهداء جایزه که عبارتند از سابقه فعالیت موثر در جهت همگانی کردن علم، گسترش تفکر علمی، سابقه عملکرد نوآورانه و متفاوت با روش‌های رسمی موجود، زمینه‌سازی در راستای فعالیت‌های خلاق و داوطلبانه انتخاب شدند، بنابر این انجمن ترویج علم ایران آنان را شایسته تقدیر می‌داند و جوایزی به آنان اهدا می‌کند.

فراخوان دوازدهمین دوره جایزه ترویج علم در سال ۱۳۸۹ و در چهار گروه «جایزه ترویج علم»، «جایزه نهاد برگزیده مروج علم»، «جایزه آموزگار مروج علم در مناطق محروم» و «جایزه ترویج انرژی‌های پاک» ارسال شد. گروه داوران از میان درخواست‌های رسیده ۱۳ مورد را منطبق با موضوع فعالیت‌های ترویج علم تشخیص نداد و از فرآیند بررسی‌ها خارج کرد. در سایر موارد نتایج داوری، تعیین نامزدهای نهایی و برندگان جایزه به این شرح است:

گروه داوران جایزه نهاد مروج علم سال ۱۳۹۰ را به دلیل گسترش استفاده از وسایل کمک آموزشی و آزمایشی برای آموزش مفاهیم ریاضی و همچنین فعالیت‌های گروهی دانش‌آموزی به “خانه ریاضیات نیشابور” اهدا می‌کند.

گروه داوران جایزه آموزگار مروج علم را به “آقای علی سمیعیان” برای تلاش انسانی در روستای خُنگ از استان خراسان جنوبی در جهت دسترس‌پذیر کردن آموزش علوم برای دانش‌آموزان محروم وبه “آقای سیروان مردوخی” از استان کردستان برای تلاش در آشنا کردن معلمان و دانش آموزان استان با شیوه‌های نوین آموزش و همراه کردن آموزش¬های فیزیک با ابزار مناسب یادگیری تقدیم می‌کند.

گروه داوران ، ضمن تقدیر از تلاش پر انگیزه و مستمرنشریه لذت فیزیک و امید به بالندگی بیشتر این نشریه در آینده ونیز ارج نهادن به تلاش انسانی خانم سیما شاهرخی برای امکان پذیر کردن آموزش علوم به نابینایان , جایزه ترویج علم سال ۱۳۹۰ را به دلیل ارائه جلوه‌های جذاب از علوم و امکان‌پذیر کردن تجربه شگفتی‌های علم و لذت بردن از ُآن در چهارچوب ایجاد مراکز علمی – تفریحی به شرکت فن آموز گستر تقدیم می‌کند.

گروه داوران به دلیل آن که تعداد و کیفیت اطلاعات رسیده برای نامزدی جایزه ترویج علم نمی‌توانست نشانگر گستره‌ی تلاش‌های انجام شده در جامعه علاقه‌مندان به محیط زیست باشد، در بخش جایزه “ترویج انرژی‌های پاک” برنده‌ای را اعلام نمی‌کند.

تقدیر ویژه گروه داوران برای یک عمر تلاش در گسترش شیوه‌ها و امکانات آموزش علمی موسیقی برای دانشجویان ایران، و ایجاد رشته‌ها و دانشکده‌های موسیقی در کشور به ” آقای دکتر شریف لطفی” موسیقی‌دان و استاد دانشگاه هنر تهران تقدیم می‌کند.

لازم به ذکر است که در نشست های داوری در هر یک از موارد فوق نظرات موافق و مخالف مطرح و نهایتاً رای اکثریت در قالب این بیانیه اعلام شده است. گروه داوران دوازدهمین دوره جایزه ترویج علم از تمامی افراد و نهادهایی که به فراخوان انجمن ترویج علم پاسخ داده‌اند قدردانی می‌کند. انجمن ترویج علم امید واراست در سال‌های آینده شاهد رشد و بالندگی هر چه بیشتر فعالان در تمام عرصه‌های ترویج علم در کشور باشد و ارتباط مستمر بین تلاش‌گران حوزه ترویج علم با انجمن ترویج علم ایران برقرار شود.

در خاتمه برای همه فعالان عرصه ترویج علم در کشور آرزوی موفقیت داریم.

گروه داوران دوازدهمین جایزه ترویج علم ایران

مهندس طاهره رستگار

دکتر محمد باقری

دکتر مهدی زارع

دکتر داور محمدی بقاعی

دکتر مجید مخدوم