بیانیه انجمن ترویج علم ایران در بزرگداشت دکتر عباس حرّی

دکتر عباس حری استاد پیش­کسوت کتاب­داری و اطلاع ­رسانی دانشکده روان­شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران، بنیان‌گزار دوره‌ی دکتری این رشته در ایران، رئیس اسبق انجمن ترویج علم ایران و عضو هیات تحریریه نشریه ترویج علم روی در نقاب خاک کشید. انجمن ترویج علم ایران درگذشت این استاد برجسته را به، خانواده محترم ایشان و جامعه علمی کشور تسلیت عرض می­ کند.

درگذشت استاد عباس حری بیش از تأسف، یادآور یک عمر تلاش ایشان برای آموختن، آموزاندن و ترویج علم، به ویژه علم اطلاعات و دانش شناسی، در کشور عزیزمان ایران است.

استاد حری مفهوم اطلاع‌شناسی را با رویکردی نوین مطرح کرد و مدیر مسئول نخستین مجله‌ی بین­ المللی اطلاع‌شناسی شد. تألیف بیش از ۱۵۰ مقاله تخصصی و تألیف و ترجمه­ی ۱۴ جلد کتاب، سردبیری چند مجله‌ی تخصصی و اطلاع رسانی، سرویراستاری دایره المعارف کتاب‌داری و اطلاع‌رسانی، ترجمه‌ی بیش از ۱۷۰ مقاله برای دانش‌نامه‌ی جهان اسلام و همکاری در آماده‌سازی فرهنگ‌نامه‌ی کودک و نوجوان، از مهم‌ترین دستاوردهای علمی و فرهنگی ایشان به ­شمار می­ رود.

علاوه بر این، ایشان عهده­ دار مسئولیت­های علمی-فرهنگی بسیاری بوده ­اند، که از جمله آن­ها می­ توان به موارد زیر اشاره کرد: عضویت در کمیته واژه گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی از سال ۱۳۸۳، عضو و رئیس هیئت مدیره انجمن ترویج علم ایران از سال ۱۳۸۴ به مدت یک دوره، عضو هیئت تحریریه ­ی نشریه “ترویج علم”، عضو شورای تخصصی گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه تربیت مدرس از سال ۱۳۸۴، عضو کمیته تخصصی رشته روانشناسی و علوم تربیتی مؤسسه چاپ و انتشارات دانشگاه تهران از سال ۱۳۸۴، عضو کمیته تدوین آیین نامه جامع ارتقاء علوم انسانی اجتماعی و هنر دانشگاه تهران از سال ۱۳۸۴ و عضو هیئت ممیزه نظارت بر فعالیت های اعضای هیئت علمی بنیاد دایره المعارف اسلامی و…

استاد حری در طی سال­های خدمت به دریافت نشان­ هایی در قبال شایستگی­ های بارز خود نائل شدند که برخی از این نشان ها عبارتند از: دریافت لوح تقدیر به مناسبت انتخاب به عنوان استاد پیش­کسوت از سوی انجمن کتاب­داری و اطلاع رسانی ایران و دانشگاه تهران؛ دریافت لوح تقدیر به مناسبت انتخاب کتاب «آیین نگارش علمی» به عنوان کتاب برگزیده دانشگاهی از طرف دانشگاه تهران در سال ۱۳۸۰؛ دریافت لوح تقدیر و جایزه به مناسبت برنده شدن کتاب “مروری بر اطلاعات و اطلاع رسانی” به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۷۲.

وی بسیار علاقه­ مند به نظریه پردازی در عرصه اطلاعات و اطلاع ­شناسی بود و به همین دلیل از دهه ۱۳۶۰ به بحث درباره نظریه های اطلاعات از جمله نظریه ریاضی، نظریه معنا شناختی، نظریه سیبرنتیکی و اخیراً نظریه کوانتومی اطلاعات پرداخت و در این زمینه آثاری نیز عرضه کرده است. به رویکردهای دیگری نیز، با استفاده از استدلال استعاری، در زمینه اکولوژی اطلاعات، اختلاف پتانسیل اطلاعاتی، و نیز روش اطلاع شناختی پرداخته است. وی در گذشته نیز در نقد عالم سوم پوپر، تحلیل نظر ابن خلدون در باب تألیف و جست و جوی مبانی تحلیل استنادی غرب در علم­ الحدیث و علوم اسلامی آثار مکتوبی دارد.

انجمن ترویج علم ایران ضمن ابراز تأسف از درگذشت این استاد بزرگ و عرض تسلیت به خانواده گرامی و شاگردان و دوستداران ایشان و نیز جامعه علمی کتابداری و اطلاع ­رسانی ایران، تلاش ­های ارزنده ­ی ایشان را ارج  می­ نهد و یاد و خاطره­ ی این عزیز را گرامی می­ دارد.

انجمن ترویج علم ایران

اردیبهشت ماه ۱۳۹۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.