09304065456

فقط پیامک ارسال کنید.

زنان در عرصه‌های علم و فن‌آوری حضور کمرنگی دارند

رییس انجمن ترویج علم ایران با اشاره به این‌که نیمی از جمعیت جهان را زنان تشکیل می‌دهند گفت: واقعیت این است که زنان حضور کمرنگی در عرصه‌های علم و فن‌آوری دارند.

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر اکرم قدیمی در هم اندیشی «نقش زنان در علم و علم برای زنان» که در محل وزارت علوم برگزار شد با بیان این‌که انجمن ترویج علم بعد از هفته علم چند کارگروه از جمله کارگروه «معلمان مروج علم» و کارگروه «زن و علم» را تشکیل داد، تصریح کرد: در این زمینه کارگروه‌های دیگری نیز در حال تشکیل هستند.

وی با بیان این‌که این هم اندیشی نخستین فعالیت کارگروه «زن و علم» به شمار می رود، هدف این کارگروه را ارتقای جایگاه زنان و ایجاد ارتباط بین زنان دانشگاهی و غیر دانشگاهی و هم افزایی میان زنان جامعه به منظور عمومی سازی علم است.

رییس انجمن ترویج علم با بیان این‌که در عصر حاضر نقش علم و فن‌آوری در تمام جنبه‌های زندگی ملموس است و علم شرایط دسترسی جامعه به توسعه پایدار را فراهم می‌کند، تصریح کرد:‌ نیمی از جمعیت جهان را زنان تشکیل می‌دهند این درحالی است که نقش آن ها در این فرایند روشن نیست و هرچند انتظار می رود که علم زمینه ساز حضور گسترده زنان در تمامی عرصه‌های مختلف باشد اما واقعیت نشان از حضور کمرنگ زنان در عرصه‌های علم و فن‌آوری دارد.

به گفته قدیمی، جامعه دانش محور، جامعه‌ای است که در آن علم و فن‌آوری بر تمام سطوح اجتماعی اثرگذار باشد و در این جامعه بازتعریف نقش زنان ضروری می‌باشد.

رییس انجمن ترویج علم ایران با بیان این‌که دانش و فناوری تمام جنبه‌های زندگی زنان را مورد تاثیر قرار داده است، گفت: زنان نیمی از جمعیت جهان، نیمی از دانش آموزان، نیمی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و نیمی از مصرف‌کنندگان تولیدات صنعتی را تشکیل می‌دهند اما مشارکت آن‌ها در فرآیندهایی که چنین تغییرات شگرفی بر تمام جنبه‌های زندگی آن‌ها می گذارد چندان زیاد نیست.

وی تصریح کرد: حضور ناکافی زنان در دامنه وسیع دانش باعث افزایش نابرابری‌های جنسی و پیامدهای اقتصادی و اجتماعی می‌شود و این نکته بدیهی است که مشارکت بیشتر زنان در علوم و فن‌آوری در مجموع به نفع جامعه است و برای رفع این مشکل لازم است که کل جامعه بشری اقدامات لازم را داشته باشد.

به گفته قدیمی، ورود زنان به تولیدات مبتنی بر دانش عمدتا از طریق مشارکت آن‌ها در فعالیت‌های علمی و دانشگاهی است و این امر مستلزم تحصیل و در نتیجه اشتغال زنان است درحالی که بالا رفتن از نردبان علمی آکادمیک سبب می شود که آنان به عنوان نیروهای حرفه‌ای مولد علم و دانش نیز خود را نشان دهند.

وی با بیان این‌که در دوران تحصیل رقابت جنسیتی بسیار کم است و زنان عمدتا فارغ از مسوولیت‌های زندگی خانوادگی هستند، تصریح کرد: این در حالی است که در مرحله بعدی یعنی مرحله اشتغال دانش محور، مشارکت زنان با مشکلات بیشتر مواجه است و این امر سبب می‌شود که به مرور از تعداد زنانی که در مراحل مختلف تحصیلی و زندگی حرفه‌ای دانش محور هستند کاسته شود.

رییس انجمن ترویج علم ایران با بیان این‌که نقش دولت‌ها و تمایل سیاسی دولتمردان برای تشویق مشارکت زنان در عرصه علم و فن‌آوری در این میان بسیار اساسی و حیاتی است، تاکید کرد: دولت‌ها می توانند ایجاد این تغییرات را از طریق فراهم کردن زیربناهای مناسب اجتماعی و شرایط محیطی و سیاسی که ورود زنان به عرصه‌های علمی و تکنولوژی را تسهیل می کند سرعت دهند. همچنین در این میان نباید از نقش مهم سازمان‌های غیر دولتی در بسترسازی برای حضور و مشارکت فعال زنان غفلت کرد.

وی در پایان سخنانش با تاکید بر ضرورت استفاده از توانمندی زنان عضو هیات مدیره انجمن‌های علمی در رفع مشکل آلودگی هوای تهران تصریح کرد: برنامه سال آینده کارگروه را بر حل این مشکلات و ارائه راهکارهای عملی از طریق بسیج تمام جامعه قرار می دهیم که البته اجرای این برنامه نیازمند حمایت و مشارکت آحاد جامعه است.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها
جدیدترین رویدادها

جایزه انجمن ترویج علم ایران

حمایت مالی از انجمن ترویج علم

علمی شو، نشست و گردهمایی های ترویج علم

عضویت در انجمن ترویج علم ایران

تهران، خیابان سمیه، ساختمان 108، واحد 10