نسخه دیجیتال کتاب های انجمن ترویج علم ایران به صورت رایگان در دسترس قرار گرفت

نسخه دیجیتال کتاب های منتشر شده از سوی انجمن ترویج علم ایران روی وب سایت این انجمن در دسترس قرار گرفت.

انجمن ترویج علم ایران به مناسبت هفته ترویج علم و با هدف افزایش دسترسی علاقه مندان علوم تجربی در سراسر کشور به متون علمی و کاربردی این حوزه، نسخه دیجیتال آخرین کتاب های منتشره خود را به صورت رایگان در دسترس قرار داده است. این کتاب ها در سه بخش علوم زمین، علوم زیستی و علوم فیزیکی تهیه شده اند.

 در مقدمه این کتاب ها آمده است:

 تمام نوجوانان هنگامی که آموزش عمومی را تمام می‌‌کنند ، باید درک درستی از ایده‌‌ها و روش‌‌های علمی داشته باشند و با تمرین مداوم روش علم‌‌آموزی به تفکر علمی دست یابند.
اکنون دانش‌‌آموزان صرفاً علوم را در حدی مطالعه می‌‌کنند که بتوانند امتحانات را با موفقیت بگذرانند. هر چند روش ارزشیابی در ایجاد این معضل نقش اساسی دارد، اما تمام مشکلات به آن محدود نمی‌‌شود. واقعیت این است که بسیاری از دانش‌‌آموزان هنگامی که مدرسه را تمام می‌‌‌‌کنند، بین علوم تجربی و زندگی روزمره‌‌شان ارتباطی نمی‌‌بینند و نمی‌‌‌‌توانند ازمهارت‌‌هایی که در یادگیری علوم تجربی کسب کرده‌‌اند – مثل برقراری ارتباط، تصمیم‌‌گیری‌‌های آگاهانه و استفادۀ درست و ممکن از فناوری- در حل مسائل روزمرۀ زندگی بهره بگیرند. در حالی که نقش علوم تجربی در آموزش کودکان و نوجوانان این است که آنان را به توانایی‌‌هایی مجهز کند که در زندگی روزمره و در حل مسائلی که به گونه‌‌ای تفکر علمی می‌‌طلبند، به کار آیند.
برای رسیدن به این هدف با ارزش، معلم، دانش‌‌آموز، والدین و همه کسانی که نقشی در آموزش علوم تجربی دارند به ابزاری نیازمندند که آنان را در تحقق این هدف‌ها یاری کند. یکی از مهم‌‌ترین این ابزارها، منابع مناسب هستند؛ منابعی که برای دانش‌‌آموز جذاب و ملموس باشند و نیز بتوانند معلم را در پرورش نگرشی که دانش‌‌آموز را به یادگیرنده‌‌ای مادام‌‌‌‌العمر تبدیل کند، یاری دهند.
مجموعه «بازی کن، بساز، بیاموز» تمام این ویژگی‌‌ها را دارد. سادگی و جذابیت فعالیت‌‌های این کتاب‌‌ها، مرتبط بودن آن‌‌ها با زندگی روزمرۀ دانش‌‌آموز و نیز با برنامه درسی علوم تجربی دورۀ آموزش عمومی باعث شد انجمن ترویج علم ایران این کتاب‌ها را برای ترجمه و نشر بر‌‌گزیند.
انجمن ترویج علم ایران از جمله انجمن‌‌های علمی تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که با هدف عمومی‌‌سازی علم تشکیل شده است. یکی از ابزارهای مناسب برای دست-یابی به این هدف مهم، انتشارات است. مجموعه هشت جلدی حاضر که در سه رشته علوم فیزیکی، علوم زمین و علوم زیستی برای دانش‌‌آموزان آمادگی تا پایان دوره راهنمایی منتشر شده از جمله آثاری است که این انجمن برای ترویج علم در میان کودکان، نوجوانان، معلمان و خانواده‌‌ها برگزیده است.

نسخه PDF کتاب های منتشر شده از طریق لینک های زیر قابل دانلود است:

علوم زمین: آب و هوا

علوم فیزیکی: ماده و انرژی و ماشین های ساده

علوم فیزیکی: نور و صوت

علوم زیستی: گیاهان و جانوران

علوم زمین: زمین و بوم شناسی

علوم زمین: فضا

علوم فیزیکی: الکتریسیته و مغناطیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.