09304065456

فقط پیامک ارسال کنید.

گزارش هم اندیشی زن، علم و زندگی (1)

به نام خدا

خلاصه مباحث ارائه شده در هم اندیشی زن، علم و زندگی (1) به مناسبت میلاد باسعادت حضرت فاطمه (س) و بزرگداشت مقام زن و مادر

برگزارکنندگان:

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور (گروه ترویج علم) و
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ کارگروه زن و علم (انجمن ترویج علم ایران)

زمان: سه شنبه 25/01/1394 ساعت 16 الی 18

مکان: خیابان ملاصدرا ـ خیابان شیراز جنوبی ـ خیابان سهیل ـ مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور

با حضور:

خانم دکتر نوش­ آفرین انصاری

خانم دکتر فرشته تقوی

خانم دکتر پرتو تهرانی

خانم لیلی گلستان

دبیر نشست: خانم مهرناز خراسانچی

خانم دکتر نوش آفرین انصاری

از سال 1342 تاکنون از مدیران برجستۀ فرهنگی و شخصیت­ های تأثیرگذار در جامعه کتابداری و اطلاع­رسانی و جامعه مدنی در ایران؛ عضو شورای اجرایی فرهنگنامه کودکان و نوجوانان، عضو شورای راهبردی فرهنگی ـ اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی، عضو کمیته بین­ المللی جشنواره کتاب نامی در کره جنوبی و عضو افتخاری دفتر بین­ المللی کتاب برای نسل جوان است.

ایشان از سال 1357 تاکنون به عنوان دبیر شورای کتاب کودک به فعالیت­های گسترده فرهنگی پرداخته­ اند و در جلسه هم­ اندیشی درباره شورای کتاب کودک از همکاری تا مشارکت و دفاع از تصمیم صحبت کرده و زنان جامعه ایران را به دو دسته زن شاغل در خانه­: (زنی که شاغل در خانه است، خارج از خانه که پولی در نمی­ آورد ولی شادی  و خیلی ثروت­ های دیگر با خود می­ آورد) و زن شاغل در خانه و خارج از خانه تقسیم کردند.

ایشان مزیت وجود سمن­ ها (سازمان­های مردم نهاد) در جامعه را در امکان تصمیم­گیری زنان در خانواده، کمک به اجتماعی شدن زنان ؛ تغییر در گفتگوها ؛ باز شدن افق­ های فکری؛ شهامت در تجربه و ارتقاء سطح تجربه و دانایی و جریان آموزندگی دانستند.

خانم دکتر فرشته تقوی

دارای دکترای بیوفیزیک از مرکز تحقیقات بیوشیمی ـ بیوفیزیک دانشگاه تهران، مدرس دانشگاه و دارای مقالات علمی ترویجی در موضوع دیابت هستند. موضوعات مطرح شده ایشان در این جلسه درباره دیابت و سبک زندگی؛ تأثیر تغییر سبک زندگی در کم شدن دیابت این چنین بود:

یکی از علل افزایش دیابت، تغییرات عمده و سریع در سبک زندگی است. تأمین سلامت نتیجه افزایش شناخت عوامل به وجود آورنده دیابت بوده و عوامل بسیاری در کم کردن و پیشگیری از دیابت نقش دارند مانند وجود ورزش در زندگی روزمره بانوان.

ایشان در انتها به تأثیر تغذیه در رژیم غذایی و باورهای دینی، اضطراب و خواب در سلامت افراد پرداختند.

خانم دکتر پرتو تهرانی

استاد دانشکده کشاورزی و باغبانی در بخش جنسیت و جهانی­ سازی بوده و در حال حاضر دانشمند مهمان در دانشکده علوم زیستیِ دانشگاه هامبولت شهر برلین؛ عضو هیئت علمی انجمن بوم ­شناسی انسانی آلمان و نیز دارای مدرک کارشناسی ارشد جامعه ­شناسی روستایی و توسعه و دکترای جامعه ­شناسی محیطی بر پایه بوم ­شناسی انسانی است.

ایشان در هم ­اندیشی زن درباره مباحث فرهنگ تغذیه از دیدگاه جنسیتی؛ مسئولیت خانه و به خصوص تهیه غذا؛ سهم 60 درصدی تولید خانم­ ها در کشاورزی؛ کار خانم­ های خانه­ دار صحبت کردند.

خانم لیلی گلستان

از سال 1348 مترجم شده و دارای ده اثر ترجمه داستان؛ 14 اثر غیرداستان و 4 اثر ویرایش هستند. رشته ایشان طراحی پارچه و لباس برای تئاتر است.  ایشان در خصوص زن و هنر مباحثی مطرح کردند؛ خلاصه مباحث ارائه شده توسط ایشان­: فرصت­ های بعد از انقلاب برای زنان­؛ افزایش چشمگیر قدرت علمی زنان و به خصوص دختران­؛ افزایش گسترده نقش زنان و دختران در تصمیم ­گیری و تصمیم­ سازی­؛ امیدواری به آینده دختران­.

نمایشگاهی از کتاب­ های موجود در کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد با موضوع زن، علم و زندگی به مناسبت میلاد با سعادت حضرت فاطمه (س) و بزرگداشت مقام زن و مادر در حاشیه این مراسم برپا بود.

 

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها
جدیدترین رویدادها

جایزه انجمن ترویج علم ایران

حمایت مالی از انجمن ترویج علم

علمی شو، نشست و گردهمایی های ترویج علم

عضویت در انجمن ترویج علم ایران

تهران، خیابان سمیه، ساختمان 108، واحد 10