سال جهانی نور در یک نگاه

درباره سال جهانی نور

در تاریخ ۲۰ دسامبر ۲۰۱۳، در ۶۸ امین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل ( UN )، سال ۲۰۱۵ به عنوان سال جهانی نور و تکنولوژی های نور پایه ( IYL2015) اعلام شد.

سال جهانی نور به ابتکار کنسرسیوم بزرگی از بدنه علمی به همراه یونسکو بوده است که فعالان مختلفی را در این زمینه از جمله اتحادیه‌ها و انجمن‌های علمی، مراکز آموزشی و فن‌آوری، سازمان‌های غیرانتفاعی و واحدهای خصوصی را گردهم می‌آورد.

انتخاب سال ۲۰۱۵ به عنوان سال جهانی نور از طرف سازمان یونسکو اقدامی است به منظور پاسخگویی به سؤال­های مطرح شده از سوی جامعه انسانی در مورد اینکه تکنولوژی­های نوری چه قدمهای مؤثری را در راه تلاشهای انسان برای تأمین انرژی، تحصیلات، کشاورزی، اقتصاد و سلامت برداشته و چه راه حل­ هایی را پیشنهاد می­کند .

هدف سال جهانی ۲۰۱۵ نور برجسته کردن اهمیت نور و تکنولوژی­های اپتیکی در زندگی و آینده ساکنین کره زمین در یک جامعه پیشرفته است.

سال جهانی نور چیست؟

حضور نور در تمام زمینه های زندگی انسان ها همچون کشاورزی، تکنولوژی، پزشکی، ارتباطات، هنر و فرهنگ و حتی فعالیتهای سرگرمی، آن را به عاملی کلیدی برای توسعه پایدار تبدیل کرده است تا جایی که می‌توان قرن ۲۱ را قرن نور نامید. بنابراین در نظر گرفتن سالی به این نام برای آشنا ساختن مردم سراسر دنیا با اثرات حیاتی نور، اهمیت فراوانی دارد.

شرکت کنندگان سال جهانی نور با برگزاری رویدادهایی در رابطه با اهداف یونسکو از نامگذاری این سال، نقش خود را در گسترش آگاهی از اهمیت نور و تکنولوژی های وابسته به آن و نقش آنها در آینده توسعه ایفا می‌کنند و سعی می‌کنند به کمک این تکنولوژی ها راه حل هایی برای زندگی بهتر انسانها پیدا کنند.

انجمن ترویج علم ایران نیز با این رویداد جهانی همراه شده است تا بتواند سهمی هر چند کوچک در به تحقق رساندن ­اهداف آن داشته باشد.

برخی از اهداف سال جهانی نور

  • بهبود درک عموم مردم جهان از چگونگی ارتباط تکنولوژی های نوری با زندگی همه انسانها و محوریت این تکنولوژی برای توسعه آینده جهانی
  • ساختن ظرفیت علمی برای جوانان و عنوان کردن مسائل مربوط به نور، به خصوص در کشورهای درحال توسعه و اقتصادهای نوظهور
  • تمرکز بر اکتشافات قرن ۱۹ و ۲۰ که محوریت اصلی نور در دانش را نشان داده است.
  • برجسته ساختن اهمیت تحقیقات، هم در دانش بنیادی و هم در کاربرد نور و ترویج مشاغل در این زمینه
  • ترویج اهمیت فناوری روشنایی در توسعه پایدار و برای بهبود کیفیت زندگی در جهان در حال توسعه
  • برجسته ساختن و توضیح پیوند نزدیک بین نور و هنر و فرهنگ و افزایش نقش فناوری نوری به منظور حفظ میراث فرهنگی
  • حفظ این اهداف و دستاوردها در آینده و بعد از اتمام سال جهانی نورتشکیل ستاد ملی سال جهانی نوریونسکو سال ۲۰۱۵ را به عنوان سال جهانی نور تعیین نموده است.جهت تشکیل ستاد ملی سال جهانی نور نیاز به برآورد ظرفیت ها و تواناییها در حوزه فناوری اپتیک و فوتونیک می باشد.انجمن ترویج علم ایران آمادگی خود را برای همکاری در برنامه ­های سال جهانی نور اعلام می­کند. لطفاً اخبار و اطلاعات مربوط به این رویداد جهانی را به ما ارسال کنید.

برای اطلاعات بیشتر درباره سال جهانی نور به لینک های زیر مراجعه فرمایید:

http://www.light2015.org

http://www.neishaboorpnu.ir

http://www.iranyearoflight.org

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.